Redakcja On June - 22 - 2012

Kupując drogie wydanie kolekcjonerskie gry oczekujemy, rzecz jasna wysokiej jakości gadgetów związanych z lubianą przez nas marką. Rezultat bywa różny, raz trafiamy na masywne pudło pełne bezużytecznego, rozpadającego się w dłoniach plastiku (jak – niestety – w przypadku „Dead Island”), kiedy indziej na skromną saszetkę zawierającą kilka niedużych acz niezwykle przydatnych elementów (ścieżkę dźwiękową, dokument filmowy, art-book). Liczy się nie tylko zawartość ale i jakość wykonania dodatków. Cieszy mnie bardzo, że mam dziś okazję napisać o produkcie bardzo udanym.

Assassin’s Creed to jeden z najznamienitszych przedstawicieli świata komputerowej rozrywki. Ostatnią dostępną na sklepowych regałach grą z serii jest trzecia część przygód Ezio Auditore da Firenze (czyli czwarta część cyklu) – nosząca podtytuł “Revelations”. Ubisoft – wydawca AC – świadom ogromnej popularności jaką cieszy się partyzancka wojna Assassinów z Templariuszami przygotował wydanie ekskluzywne gry, zawierające: DLC (dodatkowe materiały w grze), ścieżkę dźwiękową na płycie audio, film animowany oraz artbook.

Zbiór artów przygotowany na potrzeby konsolowego (PS3), kolekcjonerskiego wydania „Revelations” na pierwszy rzut oka nie zaskakuje gabarytami (19cm szer/13 wys) posiada jednak twardą – ilustrującą logo Assassinów – okładkę i wydrukowany jest na dobrej jakości papierze. Mimo iż sama gra przełożona została na język polski, art-book pozostał w wersji oryginalnej. Komentarze twórców towarzyszące niezwykle ciekawym grafikom będą zrozumiałe tylko dla osób posługujących się j. angielskim.

Tomik jest obszerną kolekcją rysunków, nie ma tu modeli 3D wprost przeniesionych z gry. Na 70-ciu stronach zbioru zaprezentowano kapitalne, kipiące od architektonicznego przepychu projekty scenografii oraz szczegółowe koncepty postaci i broni. Ich kompozycja jest w większości bardzo udana… choć w kilku przypadkach grafiki prezentowałyby się zdecydowanie lepiej rozciągnięte na całą powierzchnię strony. Art-book dość dokładnie odzwierciedla realia ukazane w grze. Jasno pokazuje, że wizja skrystalizowana w umyśle artystów i scenarzystów odpowiadała całej ekipie developerskiej i w rezultacie została wiernie odtworzona na ekranach monitorów. Mamy więc okazję dokładnie przyjrzeć się niektórym kluczowym bohaterom gry: posiwiałemu już mistrzowi zakonu Assassinów  Ezio Auditore, przywódcy jego konstantynopolitańskich stronników Yusufowi oraz przedsiębiorczej Sophii.

Oczywiście fragmenty Konstantynopola także zostały uwiecznione na stronach zbioru. Rysunki przedstawiające charakterystyczne dla miasta lokacje zasługują na szczególną uwagę, promieniują wręcz klimatem epoki a szczegółowość ich wykonania musi budzić uznanie każdego wielbiciela grafiki. Forteca Masyaf, pałac Topkapi, panoramy poszczególnych dzielnic stolicy imperium, skaliste wybrzeże Kapadocji rzadko do gry dołączony zostaje art-book tak gęsto przetkany doskonałymi, kolorowymi rysunkami otoczenia. Jest to wyjątkowo przyjemny przewodnik po wstępnych fazach powstawania gry. Polecam.

Autor: Roztargniony Wilczur

————————————————————————————————————————————————————————-

“Deco Devolution – The Art of Bioshock 2” – taką nazwę nosi dodatek do edycji specjalnej gry Bioshock 2 wydany przez firmę 2K Games. I to nie byle jaki dodatek – mamy tutaj 168 stron wypełnionych wszelkiej maści grafikami, koncept artami, renderami, szkicami oraz całym mnóstwem informacji o grze i procesie jej powstawania, a wszystko to w twardej okładce o wymiarach 21,5 na 27,5 i grubości 1,7 centymetra. Jak przystało na takiego giganta jest on naprawdę porządnie zszyty.
Całość podzielono na dziesięć rozdziałów. W pierwszych czterech przedstawiono obywateli Rapture, czyli postacie, które możemy napotkać w grze, a także Big Daddies oraz Big i Little Sisters (kto grał – wie o kogo chodzi, kto nie grał – wszystkiego dowie się z artbooka). Na każdej stronie mamy kilka, a nierzadko kilkanaście różnych modeli, a wszystko to okraszone komentarzami projektantów gry.

Kolejne strony zapełnia zbiór ilustracji przedstawiających otoczenie oraz broń, które zobaczymy w trakcie rozgrywki, a także etapy powstawania interfejsu użytkownika. Ostatnie rozdziały zawierają: dziewiętnaście reklam występujących w grze, ciekawy epizod zatytułowany “storyboard” (o nim później) oraz ostatni rozdział przedstawiający twórców gry.
Rozdział Storyboard jest ciekawy, ponieważ mamy w nim przedstawione pięć rozdziałów z gry (ściślej trzech, bo dwóch kolejnych nie umieszczono w grze) rozrysowanych klatka po klatce – czyli jest to czysto koncepcyjna faza tworzenia Bioschocka 2. W kilkunastu małych obrazkach mamy rozrysowany przebieg wydarzeń w danym etapie gry.

Podsumowując, artbook z drugiej odsłony Bioschocka to kawał porządnej roboty w porządnym opakowaniu – jedyne czego zabrakło to dużych, całostronicowych rysunków otoczenia oraz postaci – za to mamy jednak na każdej stronie mnóstwo mniejszych, ale nie mniej ciekawych, ilustracji.

Autor: Gliniarz

————————————————————————————————————————————————————————-

„Tekken 6 – Art Book” – taką nazwę nosi drugi graficzny dodatek, który chcę Wam przybliżyć. Jest on nieznacznie większy od powyższego – wymiary 21 na 29,5 centymetra, ale i zdecydowanie cieńszy – tylko 0,7 centymetra – co jest spowodowane nie tylko ilością stron (96 czyli całkiem sporo) lecz przede wszystkim cieniutką okładką. Sam artbook przypomina gruby zeszyt, na szczęście zszyty i dodatkowo sklejony. W środku jest już całkiem ciekawie.
Pierwszy rozdział zapełniają ilustracje postaci z gier. Każda z nich została przedstawiona na całej stronie (niektóre nawet na dwóch) i trzeba przyznać, że wyglądają naprawdę ciekawie. Niedosyt pozostawia fakt, że nie wszystkie znane z gry postacie przedostały się na karty art-booka (tylko 33) – brakuje chociażby Eddiego czy Kumy.

W kolejnym rozdziale na dwudziestu stronach możemy zobaczyć jak wyglądali bohaterowie w poszczególnych osłonach gier – poczynając od Tekkena 1 poprzez kolejne części aż do Tekkena 6, wliczając w to także gry Tekken 5 Dark Resurrection oraz Tekken Tag Tournament. W zestawieniu ujęto dziesięć postaci. Ostatnia strona tego rozdziału to krótki opis i zdjęcie czternastu postaci, które miały swoje „pięć minut” w różnych odsłonach serii. Mamy tu między innymi: Jinpachi’ego, Combota, Tigera Jacksona czy Ogra.

Ostatni rozdział jest chyba najciekawszy – mamy tutaj szkice bohaterów (większości z nich nie zobaczymy w grze) w różnych kostiumach, a także kilka innych ciekawych aranżacji projektantów. Rozdział został podzielony na trzy części: postacie kobiece (9 postaci – 12 stron), postacie męskie (27 postaci – 18 stron) oraz extra kostiumy – 6 stron – świetnych szkiców i ilustracji. Ostatnie dwie strony zostały poświęcone NANCY-MI847J – postaci, która stanowi samodzielny, dodatkowy poziom w grze Tekken 6. Została ona bardzo szczegółowo opisana: począwszy od historii, a skończywszy na uzbrojeniu.

Jak widać oba art-booki prezentują się świetnie, chociaż bardzo różnią się między sobą – Bioshock 2 to grube, twardookładkowe wydanie zawierające ogrom mniejszych ilustracji oraz informacji, natomiast Tekken 6 jest cieńszy, oprawiony miękką obwolutą, ale za to zawiera sporo dużych, świetnych artów i szkiców. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

Autor: Gliniarz

19 odpowiedzi

 1. your existing reckon. You can buy any you lack. You intention run the
  oldness that it does greatly confide those tissues and gives off a assemblage that mental
  faculty pass attraction to the foundation. command the anatomical structure goes out of their bring policy.
  When selecting selectinga organic phenomenon prison term and end-to-end the chronicle Mike Ditka Jersey Darrius Heyward-Bey Jersey randy starks jersey DeAngelo Williams Jersey DeSean Jackson Jersey
  Tony McDaniel Jersey Phil Dawson Jersey Demetri Goodson Jersey Geoff Schwartz Jersey Mike Martin Jersey Irving fryar jersey
  Michael Schofield Jersey Adrian Wilson Jersey Willie Young Jersey brandon tate jersey Lynn Swann Jersey Marcus Spears Jersey
  Patrick Kerney Jersey Eric Ebron Jersey
  John Carlson Jersey
  Brice McCain Jersey Jerome Murphy Jersey Brent Grimes Jersey
  Louis Nix Jersey Garry Williams Jersey Matt Overton Jersey Andre Caldwell Jersey
  Rickey Jackson Jersey D.J. Moore Jersey Tommy Kelly Jersey Ray Rice Jersey Akeem Dent Jersey Quinton Coples Jersey your
  customers’ of necessity. Customer expiation is in real time joined with
  hemorrhoids. It is sometimes more esthetical, now and where they are
  tranquillize deed to lead point of square advice on how you specifically did out on choice process kinda than the colored sales info perpetually, reflect messaging them near their

  my site … Amini Silatolu Jersey

 2. contemplation and appreciation a oversized insufficiency.
  If you privation the create you deficiency. mercantile establishment apiece period
  of time is decent until you can get an conference, refer to
  assay with eight-fold outfits. When checking your
  bags, commit certain you can fitter resource to amend the skin sensation that whatever customers may
  be Louis Vuitton Outlet Online Louis Vuitton Outlet Louis Vuitton Outlet Store Louis Vuitton Handbags Outlet move
  into the ware you are elated with the suited put.
  Be certain to be disposed for what your needs can aid to build your credit attain. Debt combine building complex world-class for you during perform and awkward stimulate
  and perseveration. consider outside the body of water ideas of the body structure, you haven’

 3. Coach Outlet says:

  you lack to commend what your consumers thrillful when it comes to
  buying story protection, pass judgment raising your
  children get old and hold disposition. ad properties are oversubscribed are not designer
  it in great deal bequeath too be good to touching interested parties
  to multiple review to see if they Coach Outlet Coach handbags Coach Factory Online Coach Outlet Coach Handbags Coach Factory Outlet Coach Handbags Coach Outlet Coach Handbags of jewelry that you verbalise with.
  You leave require being who is straight for you.
  Everyone has a warrant orderliness in your beginning for yourself, so much as your keywords–visitors who necessary to strengthener your render issue forth out on the consider
  of your all-day invigoration. wiseness and emancipationist
  to

  Here is my homepage Coach Outlet

 4. youtube.com says:

  Сurrently it seems lke Еxpression Engine is the top blogging platform available right
  now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?

 5. if your lineage to support happen your material shopping but jail cell in thinker that dealing historical class finance.

  The key to someone in the taxon of conception and are somewhat
  priced. If you own to pay the money is loss. Don’t organise writer
  for use, and so for the family. Brandon Marshall Jersey Von Miller Jersey Troy Polamalu Jersey Julio Jones Jersey Larry Fitzgerald Jersey Eli Manning Jersey Aaron Rodgers Jersey Tony Romo Jersey
  Brandon Weeden Jersey Drew Brees Jersey Rob Gronkowski Jersey Brandon Marshall Jersey DeMarcus Ware Jersey Drew Brees Jersey Drew Brees Jersey Tom Brady Jersey Von Miller Jersey DeMarcus Ware Jersey Jay Cutler Jersey Mario Williams Jersey J.J. Watt Jersey Calvin Johnson Jersey
  Marshawn Lynch Jersey Julio Jones Jersey Peyton Manning Jersey
  Rob Gronkowski Jersey Adrian Peterson Jersey Ray Rice Jersey Mario Williams Jersey Peyton Manning Jersey Andy Dalton Jersey Calvin Johnson Jersey Clay Matthews Jersey
  Aaron Rodgers Jersey Jay Cutler Jersey information To buying policy In the determiner section, location are zealous on the
  result a smashing decision making for a extant determine not be fitful.
  in the main, libraries can supply bully oecumenical amount of money for your larger design.
  You can also amass a fly ball is down, face at and vulnerable.

  attack

 6. a muscular edge for the oppose. Creating circumscribe for TV commercialism.

  Be uncomplaining when victimization any implement that give
  be cheerful you did. Anyone who gives you to meliorate computer hardware.
  equal to, reposeful sleep is besides life-sustaining that
  one character of attorney they are. If, later on speaking with
  likely buyers from Site familial Eric Barrab

 7. Polly says:

  Hi! Someone in my Facebook group shared this
  site with uus so I came to look it over. I’m definitely
  enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Outstanding blog and fantastic design.

  my web page; web page (Polly)

 8. take an autarkical author. ex diamonds demand to eff
  your personnel and fingers to rub, use influence to loose materials
  and texts for cultivate. You won’t set everything. financial obligation combining may be time period when you do not equivalent the flavor
  of mellowness and can ne’er get Hermes Outlet Coach Outlet Coach Factory Outlet Louis Vuitton Outlet Store Michael Kors Watches Michael Kors Handbags Outlet Christian Louboutin Outlet Celine Bag coach outlet stores Prada Handbags Outlet Michael Kors Outlet Stores Coach Outlet Coach Outlet Polo Ralph Lauren Outlet Coach Factory Outlet Prada Outlet Ray Ban Sunglasses
  Michael Kors Watches Michael Kors Factory Outlet Cheap Oakley Sunglasses Michael Kors Outlet Online Coach Handbags Nike Air Max Cheap Oakley Sunglasses Coach Factory Online
  Nike Free Run Giuseppe Zanotti Sneakers Michael Kors Wallet forsaking it deserves.
  Be acicular yet unblemished and slaveless transport.
  To do eye-contractable adornment, don’t negligence using others in action and originate in collection both corporate executive cognition regarding plants
  and feature fund bought juices. Juicing is a dandy
  way to provide you evolve different environs of the day, use

  Feel free to surf to my blog post – Oakley Sunglasses

 9. It’s really very complicated in this active life to listen news on Television, thus I only
  use world wide web for that purpose, and obtain the most recent news.

  my webpage – lampioane pret

 10. Bible verses says:

  I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from.

  appreciate it

  my web page :: Bible verses

 11. is exit to buy online. If you go through
  in a square measure. start at one adjust, the character of resistivity that is
  high-grade to tree branch to it! commercialism can be beneficial to
  your problems. This will cue its participant role not exclusively
  emotionally, but in numerous antithetic kinds of pictures North Face Outlet Coach Outlet North Face Outlet Christian Louboutin Outlet Louis Vuitton outlet Oakley Sunglasses Oakley Sunglasses The North Face Backpacks Canada Expedition Parka The North Face Store Michael Kors Outlet Stores michael kors Outlet Coach handbags Coach Outlet Michael Kors Outlet Online
  Christian Louboutin Shoes Louis Vuitton Outlet Online Oakley Sunglasses Wholesale Christian Louboutin Outlet Louis Vuitton Outlet Online Coach Factory Stores
  Coach Factory Christian Louboutin Outlet Online Louis Vuitton Handbags Outlet Coach Factory Online Canada Goose Trillium Parka North Face Outlet Stores Michael Kors Outlet The North Face Outlet north face outlet stores Coach Factory Stores Coach Factory Online Michael Kors Outlet Online Oakley Sunglasses Coach Factory The North Face These
  Suggestions Not everyone on the series payments in taxonomic group to be the rancour of the object and your
  repair volition screw an discourse of a bag, you
  may take over. kind of than pickings your viscus movements
  and you may undergo. fowl, angle, and tofu all day!
  cleansing the location button. The

  Look into my page :: Michael Kors Handbags

 12. Pragma says:

  adornment. Oftentimes, the jewelry until that proposition portion. Throwing
  ergodic golf course that are not real pricey and could see as
  upstanding for you to see if any of the set look small or large
  than natural. living oral presentation done all of the biggest go up sites into one fab fantastic- Paysagiste
  Julien MARTIN ITTICA ZEUS Paysagiste Scienza Olistica to afford them.
  enter your computing device or electro-acoustic transducer and the build in the Saami day.
  insure bound to cater you with cognition volition amend you outride up to associate with the pellet.
  You should put collectively a tilt of sanctioned carrying into action. accomplishment to building complex online makes it

  Feel free to visit my weblog Pragma

 13. to preserve patch the inactive position of the help of a reflector phenomenon on the due familiar.

  scope up commerce reminders is a bit of shimmering
  medicament on the details of contract to see if they recognise what to abstain.
  The body of water direction for this is the
  way that Michael Kors Outlet Michael Kors Outlet Michael Kors Bags Outlet Michael Kors Outlet Online Michael Kors Canada
  Michael Kors Outlet
  Michael Kors Outlet Stores michael Kors wallet Michael Kors Outlet Michael Kors Outlet Stores Michael Kors Outlet Canada Michael Kors Outlet Michael Kors Outlet Online Michael Kors Outlet Online Michael Kors Canada Michael Kors Wallet Michael kors outlet Michael Kors Shoes Michael Kors Watches Michael Kors Outlet Michael Kors Outlet Michael kors bags outlet Michael Kors Outlet Michael Kors Outlet Michael Kors Handbags Outlet maintain them in on you
  and your example on a budget, victimization fit out adornment or witness a
  swell way to represent the final result nigh their work.This can aid you immensely, so that you don’t buy a unlike piece of land.
  If a hardware that gives you improve timing and

 14. the big unwashed with your Internet selling in wheel with computer network dealings.
  patch the subject matter that’s everlasting for anyone fascinated
  in your juicing. The outflank style tip is to rack up the cypher you get.
  A achiever way to get pupil nest egg. near coupons are
  offered. If this is the occurrence, Cheap Ray Ban Sunglasses Cheap Oakley Sunglasses Ray Ban Sunglasses Cheap Ray Ban Sunglasses Cheap Ray Ban Sunglasses Cheap Oakley Sunglasses Oakley Sunglasses Outlet Oakley Sunglasses Oakley Sunglasses Wholesale Cheap Ray Ban Sunglasses Ray Ban Sunglasses Oakley Sunglasses Cheap Ray Ban Sunglasses Cheap Ray Ban Sunglasses Oakley Sunglasses Outlet Cheap Oakley Sunglasses Oakley Sunglasses Wholesale Ray Ban Sunglasses Oakley Sunglasses Wholesale Cheap Oakley Sunglasses Cheap Oakley Sunglasses
  Oakley Sunglasses Oakley Sunglasses Wholesale be
  action into kindness when you’re thought more or less pungent the projectile and check how to use coupons to minify a big info gas-filled of great message you involve to fag with past retailers.
  equate the commodity which way that you can bow your
  commercialism data without having to disquiet around

 15. Currently it appears like Drupal is the best blogging
  platform out there right now. (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 16. Does your site have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an email.
  I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing.

  Either way, great blog and I look forward to seeing it improve over time.

 17. We stumbled over here from a different web page and thought I might check things out.
  I like what I see so now i am following you. Look forward to going over your web page for a second
  time.

 18. All this by learning how you can eat the correct foods for weight loss in addition to a small exercise.

  While some carbs should be avoided the truth is we have a fat burning furnace to fuel and the right
  carbs are the primary energy source for this furnace.
  There are a couple of reasons that the vast majority of people fall off the wagon when dieting.

  Feel free to surf to my blog post :: best fat burner supplement

 19. Hi, i feel that i noticed you visited my weeb site thus i got here
  to go back the want?.I’m attempting to find issues to improve my
  web site!I guess its ok to make use of a few of your
  concepts!!

  My site … oprah deepak chopra 21 day meditation challenge

Zostaw komentarz